Попередня     Головна     Наступна





УГРОРУСЬКА МОВА, угроруський язик, руський язик — локальний книжний варіант української літературної мови, побудований на основі середньозакарпатських говірок з широким залученням елементів церковнослов’янської, російської і навіть угорської мов з метою створити окрему літературну мову для закарпатців. Термін утворено від книж. топоніма Угорська Русь, яким у Галичині та Росії з 17 ст. називали пд. схили Укр. Карпат. У. м. представлена у «Русько-мадярскому словарі» Л. Чопея (1883), «Методичних граматиках угроруського языка» А. Волошина (1907, 1909), у грамат. і правопис. правилах Г. Стрипського тощо. Після розпаду Австро-Угорщини (1918-19) за окрему У. м. виступали мадярофільські керівники утворюваної на Закарпатті автономної «Руської Країни», а в роки угор.-фаш. окупації Закарпаття (1940 — 44) — створене в Ужгороді «Подкарпатское общество наук»; форми цієї мови відбивають передусім видані в той час «Грамматика угрорусского языка для середнихъ учебныхъ заведеній» (1940) та «Грамматика руського языка» І. Гарайди (1941).

Термін «угроруська мова» не однозначний. Він частково входить у ширші поняття «русинська мова» та «руська мова».

Див. також Карпаторуська мова., Русинська мова


Літ.: Грамматика угрорусского языка для середнихъ учебныхъ заведений. Изданіе Регентского комиссарского управленія въ УнгварЂ. Унгваръ, 1940.


П. П. Чучка.







Попередня     Головна     Наступна


Вибрана сторінка

Арістотель:   Призначення держави в людському житті постає в досягненні (за допомогою законів) доброчесного життя, умови й забезпечення людського щастя. Останнє ж можливе лише в умовах громади. Адже тільки в суспільстві люди можуть формуватися, виховуватися як моральні істоти. Арістотель визначає людину як суспільну істоту, яка наділена розумом. Проте необхідне виховання людини можливе лише в справедливій державі, де наявність добрих законів та їх дотримування удосконалюють людину й сприяють розвитку в ній шляхетних задатків.   ( Арістотель )



Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть мишкою ціле слово та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.